Průvodce AXA aktuální situací na finančních trzích

Podívejme se společně na to, co se aktuálně na trzích děje a jak se s tím co nejlépe vypořádat

Finanční trhy ovládla koncem února koronovirová panika. V lednu ještě téměř bez povšimnutí vstřebaly eskalující epidemii nového koronaviru v Číně a uspokojené vývojem v případě Brexitu a obchodní dohody mezi USA a Čínou pokračovaly v předchozím růstu. Avšak v globalizovaném světě se epidemie snadno rozšířila do Evropy, a ta se zanedlouho stala novým epicentrem pandemie.

Dynamika nárustu počtu onemocnění a místy až krutá statistická data uvedla trhy, a postupně i vlády jednotlivých zemí, do panického módu. Nulová koordinace jednotlivých opatření ze strany Evropské Unie, nepřipravenost a improvizace jednotlivých vlád a značná nejistota ohledně délky trvání tvrdých opatření v některých zemích a ohledně dramatického vývoje v zemích, kde byla opatření zavedena později či v menší míře, vedla k výrazným propadům akciových trhů, k nárůstu kreditního rizika demonstrovaného rozšířením kreditních spreadů, došlo však i ke krátkodobému výprodeji drahých kovů. Souběžně zahájená cenová válka v rámci OPEC+, která postupně srazila již tak uvadající cenu ropy k hranici 20 USD za barel, pak nepříznivě dopadla zejména na energetické tituly.

Reakce vlád a centrálních bank na sebe nenechaly dlouho čekat a přišly ve skutečně impozantních rozměrech. Hlavní centrální banky, vedle snížení úrokových sazeb, v podstatě přislíbily neomezenou podporu finančnímu trhu. Podobně vlády mnoha zemí, ve snaze zamezit finančním potížím a možným bankrotům zasažených podniků a následnému propouštění, připravily masivní balíčky fiskální podpory. Trhy evidentně ocenily rychlost a finančně ohromující velikost těchto opatření a již během týdne část ztrát odmazaly.

Více informací pro investory nalezete v následujícím průvodci.Stáhnout originál tiskové zprávy v PDF

< Zpět na přehled oznámení
Vítejte v AXA | 292 292 292 | facebook-(3).png

AXA Health Keeper 

  • appStore.png
  • googlePlay.png

AXA VE SVĚTĚ  

  • AXA.com