-
Jaké jsou základní příznaky a jak se chránit před onemocněním COVID-19?
-
-
Jana, naše klientka, má obavy z onemocnění COVID-19. Kryje životní pojištění AXA tuto diagnózu?
-
Obavy Jany z nakažení koronavirem chápeme a toto je momentálně nejčastější otázka, na kterou se naši klienti ptají. Zatímco některé pojišťovny mají pandemii ve výlukách, životní pojištění AXA kryje onemocnění COVID-19 v plném rozsahu, který má Jana dohodnutý v pojistné smlouvě, a to v případě hospitalizace, pracovní neschopnosti, nebo úmrtí.
-
Náš klient David se ptá na karanténu. Vztahuje se na ni naše životní pojištění?
-
Je rozdíl mezi karanténou bez prokázané diagnózy, která není předmětem pojištění, a karanténou z důvodu koronavirového onemocnění. Na tu se samozřejmě naše životní pojištění vztahuje a onemocnění COVID-19 kryje v plném rozsahu, který má David dohodnutý v pojistné smlouvě, a to v případě hospitalizace, pracovní neschopnosti, nebo úmrtí.
-
Jirku zajímá, jak by měl postupovat při hlášení pojistné události, pokud se u něj prokázalo onemocnění COVID-19.
-
Mrzí nás, že se Jirka potýká se zdravotními potížemi a doufáme, že bude co nejdříve opět zdravý. Pokud mu byla potvrzena diagnóza onemocněním COVID-19, AXA mu poskytne zrychlené pojistné plnění. Pojistnou událost – pracovní neschopnost/hospitalizaci – v jeho případě posoudíme na základě potvrzení o pracovní neschopnosti, na kterém bude lékařem uvedena daná diagnóza. Lékařskou zprávu může Jirka doložit zpětně. Například přes naší aplikaci E-podatelna. V případě, že chce Jirka vyřídit pojistnou událost co nejdříve, měl by ji nahlásit ONLINE.
-
Může Martin, kterému diagnostikovali onemocnění COVID-19, požádat o vyplacení zálohy na pojistné plnění?
-
Ano, může. Zálohu na pojistné plnění Martinovi vyplatíme na základně vlastnoručně napsané a podepsané žádosti o zálohu na pojistné plnění, potvrzení o pracovní neschopnosti kvůli diagnóze COVID-19 a potvrzení o předběžném trvání pracovní neschopnosti. Při žádosti o zálohu na pojistné plnění nebude AXA od pana Martina požadovat lékařskou zprávu. Tu může doložit zpětně, například přes naší aplikaci E-podatelna, přes kterou je možné zaslat i žádost o zálohu na pojistné plnění.
-
Naše klientka Klára se ocitla v preventivní karanténě. Zajímá ji, zda v takovém případě může využívat asistenční služby na nákup základních potravin.
-
Asistenční služby je možné využít pouze v případě nemoci nebo úrazu. Preventivní karanténa bez potvrzené diagnózy není předmětem pojištění, proto Klára nemůže využít asistenční služby na nákup základních potravin.
-
Jakub přišel o práci. Zajímá ho, zda může požádat o přerušení plateb životního pojištění.
-
Nelehká situace Jakuba nás opravdu mrzí. V případě životního pojištění bohužel nelze platby přerušit. Jakub nám může zaslat individuální žádost, na základě které mu výšku pojistného můžeme snížit. A to tím, že upravíme rozsah pojistné ochrany anebo snížíme investiční složku jeho životního pojištění. Každou žádost posuzujeme individuálně podle typu pojištění s možností snížení minimálního pojistného pod stanovené limity. Pokud by Jakub přerušil platby pojistného, mohl by tak způsobit zánik svojí pojistné ochrany a tím i zánik svojí pojistné smlouvy.
Navzdory náročné situaci by měl Jakub pamatovat na to, že zejména v této době je nezbytné mít vhodné pojištění, které by ho chránilo před mnohem hůře zvládnutelnými finančními důsledky v případě újmy na zdraví, majetku nebo odpovědnosti.
-
Má Jakub v takové situaci možnost požádat alespoň o odklad plateb pojistného? Jaký postup ho čeká v případě jeho neuhrazení?
-
Pokud Jakub očekává zpoždění plateb svého pojistného, může nás požádat o oddálení upomínkového procesu až o 3 měsíce. Udělat tak může na základě individuální žádosti. V případě, že tak neučiní, bude následovat standardní upomínkový proces.
Podepsanou žádost nám může Jakub zaslat přes aplikaci E-podatelna ze své emailové adresy, která je evidována také v žádosti o pojištění a určená je ke komunikaci s AXA.
-
Našemu klientovi Dominikovi zaměstnavatel pozastavil příspěvky na životní pojištění. Jak by měl v takovém případě postupovat?
-
Je nutné, aby nám Dominik zaslal individuální žádost, na základě které, je možné příspěvky zaměstnavatele z pojistné smlouvy odebrat.
-
Evu vystrašila situace kolem koronaviru a chtěla by být do budoucna pojištěná v pojišťovně AXA. Jaká je čekací doba v případě uzavření nového pojištění?
-
Eva udělala zodpovědné rozhodnutí. V případě, že se nyní rozhodne uzavřít pojistnou smlouvu, čeká ji v případě pracovní neschopnosti nebo hospitalizace standartní tříměsíční čekací doba. Čekací dobu nelze zkrátit.
-
Michal potřebuje spolu s hlášením pojistné události zaslat i zdravotní dokumentaci. Lékař však přijímá pouze urgentní pacienty. Jak má postupovat?
-
Michala zcela chápeme, protože i v aktuální situaci dochází k pojistným událostem, které nesouvisí s onemocněním COVID-19. Pokud potřebuje k hlášení pojistné události doložit i lékařské zprávy se zdravotní dokumentací, může požádat svého lékaře telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu o zaslání naskenovaných dokumentů, které AXA plně akceptuje. V případě, že se Michalovi nepodaří získat požadovanou dokumentaci ani tímto způsobem, může nás kontaktovat a společně jistě najdeme řešení, které bude vyhovovat oběma stranám.
-
Josefovi jsme pojistné plnění/odkupné zaslali poštou. Chtěl by jej však poslat na bankovní účet. Jak by měl postupovat?
-
Je potřeba, aby nám Josef zaslal novou žádost a počkal až pošta pojistné plnění/odkupné vrátí pojišťovně. Následně mu pojistné plnění zašleme na bankovní účet, který nám uvede v žádosti.
-
Náš klient Marek potřebuje ověřit podpis na smlouvě svého životního pojištění. Jak by měl postupovat?
-
Pokud byla Markova pojistná smlouva uzavřená způsobem Souhlasu s elektronickou komunikací, umožňujeme tento Souhlas podepsat elektronickým certifikátem. Marek nemusí nic tisknout ani skenovat, všechno probíhá online. V případě, že není možné podepsat souhlas s elektronickou komunikací elektronickým certifikátem, Marek ho může zaslat do AXA podepsaný jako sken přes aplikaci E-podatelna